Şehirden kaçmak hayali kuranlar dikkat!

Covid 19 pandemisi, sosyal mesafe derken insanlarda doğal, müstakil yaşam arzusu ve talebi başladı. Bu amaçla özellikle tarımsal arazilere talep arttı ve fiyatlar neredeyse ikiye katladı.

Ellerindeki birikimleriyle şehire nispeten yakın bir tarlada müstakil ev yapıp yaşamak isteyenleri büyük bir tehlike bekliyor.

Tarımsal Sit!

2017 den başlayarak günümüze kadar ülkemizdeki 245 e yakın büyük ova tarımsal sit ilan edildi. Burada yapılaşma ve anaç dışı kullanım kesinlikle yasak. İmar barışı yaptım, YAPI kayıt belgesi aldım gibi argümanlarda geçerli değil. Tarımsal sit olan taşınmazda , YAPI kayıt belgesi hiçbir işe yaramaz.

Emlakçılar veya arsa sahipleri size; imar dibinde, imar içinde, imar sınırında, herkes yapıyor hiçbir şey olmaz gibi hiçbir dayanağı olmayan taahhüt ve beyanlarda bulanacaktır.

Yapılması gereken; eğer alacağınız taşınmaz belediyede imarlı (arsa) vasfında değilse mutlaka ama mutlaka Tarım İlçe Müdürlüğü’nden sorgulamadan sakın alım yapmayın. Tabi mutlak tarımla uğraşacaksanız başka o durumda bile bilgi almanızda fayda var.

İzmir de tarımsal sit kapsamında ilan edilen büyük ovaları sayınca konunun önemi ortaya çıkacak; Menemen, Selçuk, Kemalpaşa, Aliağa, Ödemiş, Menderes.

Merak edenler diğer şehirlerdeki tarımsal sit ovalara mutlaka baksınlar.

Aman dikkat! Aman dikkat! Tabi benim yaptığım uyarıyı devletimizin yapmaması , “kanunu bilmemek mazeret sayılmaz” denerek izah edilemez. Hakiminden, avukatına, mühendisinden, zıraat mühendisine, muhtarına , belediye imar müdürüne bu konuyu bilmiyor.

Böyle olmaz! Birikimler heba olmasın, vatandaşı aydınlatalım. Ben görevimi yapıyorum.

Ayrıca; müstakil yaşam özlemi olanlara uygun tarım arazileri dışında imarlı arsa üretilmesi vatandaşın çaresiz bırakılmaması gerekir.

Bilgi güçtür. Paylaşın gücümüz artsın.

Av. Çağatay Korhan Tokgöz

www.tokgoz.av.tr

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*