Yenmemek İçin 40 Metrelik Ağaçlarda Yaşayan Kabile

İlk olarak yamyamlar tarafından yenmemek için metrelerce yükseklikteki ağaçların üstünde yaşayan bu kabile, Korowai Kabilesi olarak geçiyor ve Endonezya’da yaşıyorlar.

Olayın asıl ilginç noktası ise kaçarak yükseklere çıktıkları kişiler de yine Korowailer.

Bunun sebebi ise bu kabilelerde halen yamyamlığın bulunması.

Bu kabiledeki insanların bu kadar yüksek ağaçlara kendi evlerini yapabilmesini sağlayan şey ise o bölgede bolca bulunan bambu ve rattan adı verilen oldukça güçlü bir sarmaşık türü.

Peki, bu kabilede neden yamyamlık bulunuyor?

Korowai Kabilesi’ndeki yamyamlığın sebebi , o bölgede zaman zaman su seviyenin çok fazla yükselmesi ve bu sebeple bölgede çok fazla memeli canlının bulunmaması.

Yani gıdaya erişimin zor olması bu kabilede yamyamlığa sebep oluyor.

Bunlara ek olarak; ağaçların tepelerine kurulan bu evlerde ateş yakmak için yerden toplanan topraklar buralara taşınıyor.

Bu evlerde ateş yakılmasının sebebi de etin pişirilerek yenilmesi.

Korowailer, antropolog Peter Van Arsdale ile ilk karşılaşmalarının ardından 40 yıl geçmesine rağmen izole yaşamaya devam ediyor.

Yaklaşık 3 bin yerliden oluşan kabilenin çoğu, hayatı boyunca “beyaz bir insan” (laleo, onların dilinde hayalet/şeytan anlamına geliyor) görmemiş.

Kabilenin yamyamlığı sürdürdüğü biliniyor, tabii yalnızca “bazı” durumlarda. Erkek cadıların (khakhua) öldürülmesi bir gelenek.

Korowailer kötü bir üne sahipler ancak bu, mimari harika sayılabilecek ağaç evlerinin neredeyse gölgesinde kalıyor.

Yaşadıkları çevreyi çok iyi tanıyorlar, atalarından kazandıkları deneyimler sayesinde ise yeteneklerini geliştirmişler.

Selden ve olası tehlikelerden korunmak için evlerini 50 metre uzunluğundaki demir ağaçlarının üzerine inşa ediyor; kille sıvadıkları palmiye yaprakları ve ağaç kabuklarını da çatı yapımında kullanıyorlar.

Evin inşasında tüm aile üyeleri çalışıyor, taşınma esnasında ise evcil hayvanlar dahil olmak üzere herkes devasa merdiveni tırmanarak yuvaya kavuşuyor.

Yeni evi kutsamak için bir ateş yakılıyor ve orman selamlanıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*