Musa peygamberin ve “Sargon’un doğum efsanesi” aynımı…

İnsanlık ve teknoloji geliştikçe yüz yıllardır anlatılanlar yazılanlar bir bir çözülmeye başladı.

Birde buna arkeolojik kazılarda bulunan yazıları etimolojik yöntemlerle çözülmesi eklenince adeta gerçekler gün yüzüne çıktı.

Dünyanın ilk imparatorluğunun kurucusu Sargon bundan 4.000’i aşkın yıl önce Mezopotamya’da yaşamıştı.

Musa peygamberden önce yaşamıştır.

Bunlardan en ilginci ise Musa peygamberin kıssası ve “Sargon’un Doğum Efsanesi (Birth Legend of Sargon)” arasında önemli benzerlikler vardır ve Sargon’un, Musa peygamberin yaşadığı iddia edilen dönemden çok daha önceki bir dönemde yaşamış olması, kutsal kitaplardaki anlatımların söz konusu efsaneden “çalındığı” iddia edildi.

Bulunan Sargon’un doğumunu anlatan metin kısaca şu şekildedir.

Çevirisi; “Sargon, güçlü kral, Agade’nin kralı, benim! Annem (yüksek-rahibedir) bana gebe kaldı, gizlice beni doğurdu. Beni kamıştan bir sepetin içine koydu. Ziftle kapağımı kapladı. Üzerime yükselmeyen nehire beni attı. Nehir bana yardım etti ve beni Akki’ye taşıdı.”

Metin aynen böyle.

Sargon belki Musa peygamberden önce yaşamış olabilir; ancak onun doğumunu anlatan yukarıdaki efsane, Musa peygamberden çok daha sonra, Neo-Asur ve Neo-Babil dönemlerinde (M.Ö. 709-539) yazıldığı tespit edildi.

Sargon, Musa peygamberden daha önce yaşamış olsa bile, onun doğumunun ardından nehre bırakılmasını anlatan efsanenin, Musa peygamberden çok daha sonraki bir döneme ait olduğu görülmektedir ve bu durum, “kutsal kitaplardaki anlatımların bahsi geçen efsaneden çalındığı” şeklindeki meşhur iddiayı geçersiz kıldı.

NOT:

Bu doğum efsanesi Otto Rank’ın 1909 yılındaki tespitine göre antik dünya literatüründeki Musa, Karna ve Oedipus’un doğumlarıyla da benzerlik gösterir.

Hikaye Neo-Asur dönemine ait bir kil tablette geçmektedir Tablet, Asur kralı Asurbanipal’in kişisel kütüphanesinde bulunmuştur ve MÖ 911-612 yılları arasında kaleme alındığı tespit edilmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*