“Ergenlikte ailelere büyük görev düşüyor”

Sağlıklı ve başarılı yetişkin bir birey olabilmek için insan hayatındaki en önemli süreçlerden birinin ergenlik dönemi olduğuna dikkat çeken Psikolog İpek Ketenci, ergenlik döneminin gerektiği gibi tamamlanması için en büyük görevin ebeveynlere düştüğünü söyledi.

Ergenlik dönemi birçok değişimin aynı anda yaşandığı uyum sağlanması en zor dönemlerden biri olduğuna dikkat çeken Psikolog İpek Ketenci, “ Ergenlik döneminin en önemli gelişimsel özelliklerinden birisi ise kimlik gelişimidir. Kimlik sorunları yaşam boyu sürse de oluşum süreci en çok bu dönemde yaşanır. Aynı zamanda fiziksel olarak da bir anda hızlı büyümeye başlarlar ve ergen bu duruma uyum sağlamada güçlük yaşayabilir. Fiziksel değişim ergenlik döneminin en belirgin özelliği olsa da bu dönemde sadece hormonlar değişmez, duygular ve düşünceler de değişir. Ergen yalnız kalmaktan, başkaları tarafından anlaşılmamaktan dolayı kaygı yaşayabilir. Özellikle ergenliğin ilk yılları olan 11-13 yaş aralığında duygusal tepkilerin dolayısıyla da çatışmaların en çok yaşandığı dönemdir. Bu dönemde duygularını kontrol etmekte zorlanabilirler ve ani duygu değişimleri yaşanabilir. Oldukça hassas ve kırılgan bir benlik algıları vardır dolayısıyla eleştiriye karşı duyarlı bir hale gelebilirler. Ergenin bu dönemi sağlıklı bir şekilde geçirebilmesinde en önemli faktör ise ailedir” dedi.

Ergenlik döneminin sağlıklı bir şekilde tamamlanarak sağlıklı bireylerin yetişmesinde ailenin rolü yadsınamaz bir gerçek olduğunu vurgulayan Psikolog Ketenci, “ Aile içi iletişim, ailenin ve ergenin rollerini yerine getirip getirmemesi bu dönemde belirleyici olmaktadır. Ergen bu dönemde aileden uzaklaşarak bağımsız bir birey olmaya çalışır. Kendi seçimlerini yapıp, kendi kararlarını almak ister. Hem aileden uzaklaşmak isterken hem de onların desteğine ve sevgisine ihtiyaç duyarlar” ifadelerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*