Günümüzde en çok görülen semptom… “Mizantropi”

Mizantropi sözlük anlamıyla “insanlardan nefret etmek, ürkmek veya sevmemek ” anlamına gelir. Bu görüş ve düşüncelerin etkin olduğu kimselere ise mizantropist denir.

Mizantropi, insanlardan nefret etmek demek. Yani bir nevi hümanizmin tam tersi.

Peki gerçekten bu tuhaf bir düşünce mi?

İnsanlardan Nefret Eden Mizantropistlerin Aslında Çok da Haksız Olmadıklarını Gösteren Sebepler…

1- HAYVANLAR

Tarihin başından beri amaçsızca öldürüldüler ve çoğunun soyu ya çoktan tükendi ya da tükenme tehlikesinde. Aslında hayat kalma gereğince hayvanlardan yararlanmak anlaşılabilir. Ancak sırf kürkü pahalı diye katledilen hayvanlara ne demeli? Peki sırf biz onları yakından göreceğiz diye hayvanat bahçelerine, akvaryumlara kapatılmaları. Spor diye avlanmaları… İnsan çok kötü!

2- AĞAÇLAR

İlkel çağlardan beri insanoğlunun en büyük yardımcısı ağaçlar. Primitif zamanlarımızda bize yırtıcı hayvanlardan koruma sağladı. Sonrasında besin, oksijen ve ısınma aracı olarak da yarar sağladı. Ama şu an bile yok edilen binlerce ağaç, yüzlerce orman var.

3- DÜNYA VE İKLİM

Fabrikalarımız, egzozlarımız, deodorantlarımız, çöplerimiz vs. yüzünden birkaç milyar yıldır yaşayan dünya son 200 yılda bitme noktasına geldi. Sanayi Devrimi’nden bu yana atmosfere gönderdiğimiz sera gazı ondan önceki birkaç milyar yıla denk. Başka bir dünyamız olmamasına rağmen sürekli onu tüketmeye devam ediyoruz. Unutmayalım ki, daha güneş sisteminin dışına çıkamadık; yani bu dünyaya mecburuz. 

4- ÇOCUKLAR

İnsanoğlunun en saf hali, kuşkusuz çocuklardır. Ama en çok istismar edilen de çocuklardır. Bu konuda binlerce pozitif ayrımcılığı gözeten yasa çıkmasına rağmen çocuk istismarı hala insanoğlunun en büyük ayıbı olmaya devam ediyor. Sadece kriminal şeylerden bahsetmiyorum; çocuk işçiliği, çocuk evliliği gibi şeylerden bahsediliyor. Çocuklar okullarda dayak yiyor, zorbalığa uğruyor…

5- AFRİKA VE AÇLIK

Açlık, kuraklık, iç savaş, sömürgecilik, kölelik… Hepsi Afrika’nın başında. Sebebiyse tartışmasız Batı dünyası. Hani şu hümanizmin, Rönesans’ın, eşitliğin, kardeşliğin çıktığı yer olan Batı. Pabuçların hümanistleri: Onlar sadece kendilerine hümanistlerdir zaten. Onlar hümanizmi pazarlayadursunlar, Afrika akbabalar tarafından yıllardır yeniyor! Bunun yanında dünyadaki kaynakların yarısını ABD tek başına tüketiyor. Daha kötü istatistikse sermayenin yarısından çoğu nüfusun sadece %0,01’ine ait. Afrika’ysa hala açlıktan kırılıyor.

6- IRKÇILIK

Bu uğurda ölür, öldürür. Küçük küçük esprilerle başlar ırkçılık; bunu kaldıramayanlarla bir tur daha dalga geçilir. Bu nefret, ufak ufak büyür; nesillere aktarılır. Sonra nefret o kadar büyür ki, soykırıma kadar gider.

7- KISKANÇLIK

Kıskancız, hem de başlangıçtan beri. O yüzden Habil ile Kabil boş bir hikaye değildir. Kıskançlığı daha net anlatan bir anlatı daha yoktur. Kıskanırız; hem de en çok empati yapmamız gereken insanları. Örneğin kardeşimizi, yakın arkadaş dediklerimizi, komşumuzu… Dostoyevski Karamazov Kardeşler’de “İyi bir insanın zilletinden ve düşüşünden daha fazla insanın içini rahatlatan bir şey daha yoktur.” demiştir. Bence bu konuda söylenebilecek her şeyi kısaca ifade etmiştir.

İnsanoğlu, zulmedecek kimse bulamazsa kendine zulmeder…

İç savaşlar, darbeler, dünya savaşları… İnsanoğlu, aslında en çok birbirini yok eder. Sebepse biz sizden daha güçlü olmalıyız! İşte bu kadar basit; ama anlamsız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*