Kış uykusuna yatmak mümkün mü?

Hepimiz birçok kez yaşamışızdır.

Soğuk havalarda yatağın içine girip uyuma hissini acaba bu soğuk-uyuma hissi geçmişte yaşadığımız sonradan kaybettiğimiz veya artık gerek duymadığımız kış uykusu gereksinimi?

İspanya’daki kemik fosillerindeki mevsimsel hasar, Neandertallerin ve seleflerinin mağara ayılarıyla aynı stratejiyi izlediğini gösteriyor.

Ayılar yapıyor.

Yarasalar yapıyor.

Avrupa ​​kirpileri bile bunu yapıyor.

Ve şimdi ortaya çıktı ki, erken insanlar da bunu yapmış olabilir.

Fosil uzmanlarına göre insanlar kış uykusuna yatıyordu.

Dünyanın en önemli fosil alanlarından birinde bulunan kemiklerden elde edilen kanıtlar, öncüllerimizin yüzbinlerce yıl önce aşırı soğukla ​​kış boyunca uyuyarak baş etmiş olabileceklerini gösteriyor.

Bilim insanları, ilk insanların fosilleşmiş kemiklerindeki lezyonların ve diğer hasar belirtilerinin, kış uykusuna yatan diğer hayvanların kemiklerinde kalanlarla aynı olduğunu iddia ediyorlar.

Bunlar, seleflerimizin o dönemdeki şiddetli kışlarla metabolizmalarını yavaşlatarak ve aylarca uyuyarak baş ettiklerini gösteriyor.

Sonuçlar, Kuzey İspanya’da Burgos yakınlarındaki Atapuerca’da Sima de los Huesos adlı bir kemik çukuru mağarasında yapılan kazılara dayanıyor.

Mars gibi uzun yolculuklarda bunun denenmesi gündemde…

Spaceworks şirketi, insanları Mars’a kış uykusuna yatırarak götürecek olan 100 kişilik bir uzay gemisi tasarlıyor.

NASA’dan bunun için yatırım alan Spaceworks, yapay yerçekimi üreten Derin Uyku Modülünü tasarladı. 

Eski NASA astronotu Chris Hadfield, elimizdeki roket teknolojisi ile Mars’a insan göndermenin imkansız olduğunu söyledi.

En azından birkaç cesur astronotla 2035-45 arasında yılda sadece iki kez Mars’a gidebiliriz ve bunun çok basit bir sebebi var: Yol çok uzun sürüyor.

Kış uykusuna yatan insanlar yemek yemeyecek ve su içmeyecekler.

İhtiyaçları damardan karşılanacak.

Bugün hastanelerde beyin travması ve diğer hasarları iyileştirmek için Tedavi Amaçlı Hipotermi kullanılıyor; yani hastaların çekirdek ısısı 5 derece düşürülüyor.

Ortaya çıkan derin uyku hali hastayı iyileştiriyor.

Mucizevi Erika Nordby olayı…

23 Şubat 2001 sabahın erken saatlerinde, bir yaşındaki Erika Nordby, Kanada’nın Edmonton kentindeki Edmonton’daki evinin dışındaki buz gibi soğuk bir havada yürüdü. 

Sadece onu eksi 24 santigrat derece (–11 ° F) sıcaklığından korumak için yeterli olmayan bir tişört ve bebek bezi giymişti. 

Yakında karda dondu.

Annesi Leyla, sabah saat 3.00’den sonra uyandı,

Erika’nın yemek için ağlamadığını şaşırttı. 

Leyla Erika’yı aradı ve kısa süre sonra onu dışarıdaki karda kıvrılmış olarak buldu . 

Leyla, Erika’ya çok sert davranırsa kızının donmuş uzuvlarını kıracağından korktuğu için Erika’yı dikkatlice battaniyelere sardı.

Sağlık görevlileri ve polis kısa sürede geldi ve Erika’yı hastaneye götürdüler. 

Doktorlar Erika’yı bir kalp ve akciğer makinesine bağlamak üzereydi, kalbi tekrar atmaya başladığında vücudunu geri döndürmeden önce kanını çıkardı ve ısındı. 

Erika 24 saat sonra uyandı.

Önümüzdeki günlerde insanlar ve kış uykusu çok konuşulacak gibi gözüküyor!

Bir cevap yazın