Tarihin en kötü makinesi: Enigma!

Almanların Nazi döneminde iken sanayileşmeye ağırlık vermesi ile teknik olarak dünyada benzeri olmayan bir çok makine üretilmiştir. 

Bunlardan biri ise Nazi ordularının arasında iletişimi şifreleyerek yapan Enigma‘ydı.

Enigmanın kodlarını çözmek için  Nazi karşıtı müttefikler, en zeki insanlar bir araya getirdi.

Nazilerin mesajlarını gizli şifreleme yapan Tarihin en kötü makinesi: Enigma niçin yapıldı?

Enigma Makinesi Çalışma Sistemi nedir? 

Enigma aslen bir hesaplama makinesi olarak üretilen, 2. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası tarafından gizli mesajların şifrelenmesi ve tekrar çözülmesi amacı ile kullanılan bir şifre makinesi ile kötü şöhrete kavuşan, Rotor makineleri ailesi ile ilişkili bir Elektro-Mekanik bir aletti. 

Enigma makinesi, hesaplama makinesidir.

Ticari olarak 1920’li yılların başında kullanılmaya başlandı.

Birçok ülkede hem özel sektör hemde devlet tarafından özel modelleri üretilmiştir.

Ordu ve Devlet kurumları için özel modeller üretildi. Almanya’nın Naziler tarafından yönetimin kazanılmasıyla, sanayi devrimine hızlı giren ve gelişen Almanların bilim teknoloji alanında gizli hesaplarıyla geliştirdiği o zamanların en korkulu rüyası olan Enigmanın gelişmiş türlerini yaparak, ikinci dünya savaşı öncesinde ve savaş sırasında Nazi Almanyasında kullanılan bu makineler, savaşın en önemli silahlarından biri olmuştur.

Nazilerin ayakta kalmasını sağlayan kripto iletişim sisteminin en önemli parçası Enigma, savaşın kaderini Naziler lehine çevirmiştir.

Nazi Alman ordusunun Enigma modeli ismi, Wehrmacht Enigmadır. 

En çok konuşulan ve en çok araştırılan bir “Enigmadır”.

Diğer taraftan Müttefik kuvvetler bu konuda ne yapacakları konusunda biraz tedirgindi.

Polonya şifreleme konusunda daha çok bilgi sahibiydi.

İngiltere, Polonya ile ortaklaşa bir savunma stratejisi paktı kurdu.

Nazilere karşı bu şifreleri kıracak bir cihaz geliştirmek için müttefiklerin bilgi işlem üssü olarak İngiltere’de Bletchley Park kuruldu.

Dünyanın en zeki matematikçileri ve bilim insanları burada toplandı.

Enigmaya karşılık Müttefiklerin geliştirdiği Dost Enigma türü yani ismi Bombe şifre çözücüleri, Müttefiklerin savaşı kazanmalarına büyük yardımları olmuştu.

Bazı tarihçiler, Alman Enigma kod sisteminin deşifre olması sayesinde Avrupa’da savaşın bir kaç yıl daha önce bittiğini ileri sürmektedirler.

Nazilerin kendileri için kurdukları haberleşmede gizlilik kuralı artık tüm dünyaya örnek olmuştu.

Eğer savaşta yenilmez olunması isteniyorsa, ilk güçlü ve kırılmaz olacak olan muhabere yani iletişim kanalı olmalıydı.

Nazilerin aslında daha savaşa başlamadan 1-0 önde başlamasının sebebi ise buydu.

Fakat operatörlerin hataları, gizlilik prosedürlerine uyulmaması ve kod sistemini anlatan kitapçıkların bulunması ile daha erken şifreleme yöntemleri kırıldı.

Enigmalar, Rotor makinelerine benzer, çarkların dönmesi ile değişiklik yapan, olasılıklar üreten, Elektro-Mekanik bir sistemdir.

İlk bakışta bir Daktiloya benzer, ama herhangi bir klavyesinde bir tuşa basıldığında, arkada rotolar dönerek, bir yada birden fazla tur atarak değişik yollar oluşturur.

Rotorun dişli mekanizması ise sabit tutulmayıp, farklı yazılarda farklı konumlarda yer değişikliğine gidiliyordu.

Her çekilen mesaj sonunda operatör, altındaki elektrik soketini elle farklı yerlere takarak, şifrelemeyi daha da zorlaştırıyordu.

  1. Çentikli halka
  2. “A” kontağının yerini ayarlamak için nokta
  3. Alfabe tekerliği veya Alfabe halkası
  4. Elektrik plaka kontakları
  5. Kablo bağlantıları
  6. Zemberek yüklü iğne kontakları
  7. Zemberek yüklü halka ayarlama kaldıracı
  8. Rotor göbeği
  9. Parmak tekerlek
  10. Kilit mekanizması

2. Dünya Savaşında, teknoloji merkezi Bletchley Park İngiltere’de kurularak Amerikalı, Polonyalı ve İngiliz şifre çözücülerin bir arada çalışması ile Enigmaları etkisiz hale getirecek Bombe şifre kırıcıları icat edildi.

Modern Bilgisayarların öncüsü ve yapay zekanın ilk olarak ortaya atan ünlü İngiliz matematikçi ve dahi Alan Matthison Turing’de bu bilgi paktının içindeydi.

Enigmalardan sonra Alman Lorenz SZ40/42 şifre sisteminin çözülmesi işlemleri içinde daha gelişmiş Colossus‘u yapan Thomas Harold Flowers, bilgisayar biliminin erken doğmasına ön ayak olan 2. bilim adamıdır.

Bir cevap yazın