Ak Parti’de yeni çatlak; Fahiş fiyatlar…

Türkiye’nin en büyük perakende satıcılarından biri olan ve hükümete yakınlığı ile bilinen, BİM’in İcra Kurulu Üyesi de olan Gıda Perakendecileri Derneği Başkanı Galip Aykaç, marketlerdeki fiyatların devlet tarafından artırıldığını söyledi. AKP Merkez Karar Yürütme Kurulu Üyesi Şamil Tayyar ise Aykaç’ı hedef alarak, “İnsanoğlu çiğ süt emmiş deyişini hatırlattığı için kendisine müteşekkiriz. Vakit, neşter vakti. Hemen” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz gün BloombergHT’de yayınlanan ’60 Dakika’ programına katılan Galip Aykaç, denetimler ve fiyat artışlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Ticaret Bakanlığı ve diğer birimlerin böyle dönemlerde çok sık denetlemelerde bulunduğunu vurgulayan Aykaç, “Bu denetimlerde de buldukları bir şey varsa gereğini yapıyorlar. Şu anda da bir kaç gündür denetimler var. Ne zaman sıkışılsa denetime başvuralım diyerek çözüm bulabileceklerini düşünüyorlar. Bu böyle olmaz” dedi.

“TÖHMET ALTINDA BIRAKILMAYALIM”

Fahiş fiyatlarla ilgili “Bizi töhmet altında bırakmasınlar” diyen Aykaç, “Perakende noktaları aslında enflasyonun düşmesine sebep olan bir rekabet içerisinde çalışıyorlar. Merkez Bankası verilerine göre perakende sektöründe net kâr marjı 1.6’dan 1.2’ye düşmüş durumda. Eğer burada bu işler yapılıyorsa bu paralar nerede? Böyle bir dünya yok, lütfen bizi töhmet altında bırakmasınlar… Fahiş fiyatla perakendenin bir alakası yok” açıklamasında bulundu.

‘ÇİĞ SÜT FİYATINI DEVLET ARTIRDI’

Artışların sadece sebze ve meyve ile sınırlı olmadığını belirten Aykaç, “Sadece sebze-meyveye bakmayalım. Bu artışlar sadece sebze meyve ile sınırlı değil. Soruyor Ankara’dan bazı yetkililer; ‘Ya ne oldu da peynir fiyatları, süt fiyatları arttı?’ diye. Ama bilmiyorlar ki çiğ süt fiyatını devlet artırdı zaten. Yani bunlarla da mücadele ediyoruz, onlara da izahatta bulunuyoruz anlatabildim mi? Bu sektörün bu kadar töhmet altında bırakılması doğru değil. Bu fiyat artışlarıyla bu sektörün uzaktan yakından alakası yok. Bu tamamen bir algı yönetimi, bu algıya biz müsaade etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*