Sedat Peker sözünü tutacak fakat tek şartla!

Suç örgütü lideri Sedat Peker, seçimlere iki ay kala ifşalara başlayacağı sözünü tutacağını bildirdi. Peker, BAE’nin uyguladığı dijital tecrittin kalkması için kamuoyu baskısı bekliyor.

Sedat Peker yaptığı açıklamalar ile Türkiye’nin gündemini birçok defa belirledi. BAE’de bulunan Peker’e ise dijital tecrit ve ev hapsi uygulandı. Peker, seçim tarihinin neredeyse kesinleştiği bugünlerde Twitter hesabından ‘mesajlar’ verdi. Peker, retweet ettiği birçok gönderiyi birkaç dakika sonra sildi.

Peker’in avukatı Ersan Barkın, Cumhuriyet’e konuştu. Barkın, Peker’in  seçimlere iki ay kala konuşacağı sözünü tutacağını fakat medya, halk ve siyasi partilerin kamuoyu baskı yaratması gerektiğini söyledi. Önündeki en büyük engellerden biri olan dijital tecrittin kalkması için Türk kamuoyuna avukatı aracılığı mesaj veren Peker’in Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarla da hukuki olarak kendini zor durumda  bıraktığı belirtildi.

Peker’in avukatı Barkın şunları dile getirdi:

“ETKİLEŞİMLERİ HUKUKİ DURUMUNA ZARAR VERİYOR”

“Sayın Peker’in Twitter’daki etkileşimini niçin yaptığını bilmiyorum. Bu etkileşimleri geçmişte onun mevcut hukuki durumuna zarar verdiğini biliyorum. Buna karşın kimi zaman yaptığı etkileşimler, videolarında söz ettiği ‘Gerekirse dumanla da insanlara ulaşma’ biçimi.

Bugünkü durumu dijital tecrit diye tanımlanıyor ancak hukuken yaşadığı, zaman zaman sosyalleşmesine izin verilen bir ev hapsi.

“DOSYALARI AÇIKLAYABİLMESİ FİİLİ EV HAPSİNİN KALDIRILMASINA BAĞLI”

Bu uygulamanın başladığı sırada kendisine, gerek kendisinin, gerekse kendisiyle tanımlanabilecek herhangi bir hesabın iletişime kapatılması ihtarında bulunulmuştu. Sedat Peker, halihazırda hakkında kırmızı bülten kararı olan biri. Dolayısıyla, kırmızı bültenin infazına yani tutuklanması sonucuna yol açabilecek bir eylemde bulunması hiçbir biçimde mümkün değil.

Bu yüzden gerçekten aylar öncesinde söz verdiği biçimde yayınlarla, bildiği ya da doğrudan içinde olduğunu ifade ettiği eylemleri, dosyaları açıklayabilmesi ancak fiili ev hapsinin kaldırılmasına bağlı.

Türkiye’deki muhalefetin, siyasi partiler, basın ya da yurttaşların kendisinin ifade hürriyetinin kısıtlanması sonucu doğuran bu durumun kaldırılması yönündeki yoğun çabasının karşılık vereceği kanaatinde ve bu durumda daha önce verdiği söze uygun davranacağını kararlılıkla ifade ediyor”